Elektrikli Scooter Lastik (Teker) Basınçları Kaç Olmalı? Ne kadar Şişirilmelidir? Yorum Yap

Elektrikli scooter lastik (teker) basınçları kaç olmalı konusu oldukça önemlidir. Elektrikli scooter kullanıcılarının kendi kilo ve ağırlıklarına göre teker basınçlarını ayarlamaları tavsiye edilir. Bu yazımızda elektrikli scooter tekerlerinden ve teker basınçlarından bahsedeceğiz.

Birçoğumuz scooter kullanırken temel bakımı görmezden geliriz. Ancak bu yalnızca güvenlik (hem sizin hem de çevrenizdekiler) için değil, aynı zamanda sürüş konforu, menzil ve performans açısından da scooterınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak önemli bir konudur. Lastik basıncınızı doğru ayarlayarak birçok konuda memnuniyetinizi artıracak bir işlem yapmış olursunuz.

Elektrikli Scooter Lastik Basınçlarını Ayarlamanın Önemi Nedir?

Lastik basınçları hem lastik performansını hem de o lastiğin ömrünü etkiler. Ayrıca scooterınızın menzilini, yol tutuşunu ve frenleme performansını da olumlu yönde etkileyecektir. Lastiğin doğru basınçta çalıştırılması yuvarlanma direncini düşürür. Scooterınızı haftada birkaç kez kullanıyorsanız, her hafta sonu lastik basınçlarınızı kontrol etmenizi öneririz. Yolda herhangi bir petrol istasyonunda bulacağınız lastik şişirme kompresötleri ile lastik basıncınızı kontrol etmek sadece birkaç dakikanızı alacaktır.

Elektrikli Scooter İdeal Lastik Basınçları Nelerdir?

Üreticiler belirli lastik basınçlarını tavsiye ederken, uygun değer belirlememizdeki ana kıstasımız sürücünün ağırlığına bağlı olacaktır. Genel bir kural olarak, ağır sürücüler, uygun değerde kullanım sağlayabilmek için daha yüksek bir lastik basıncını tercih etmelidir. Bunun ek bir avantajı, lastiğin patlamalara duyarlılığının daha yüksek basınçlarda daha düşük olmasıdır.

Çok düşük lastik basınçları, iç lastiğin janta sıkışmasıyla olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu gibi durumlarda tekerin ömrü azalacak ve yarılmalara karşı duyarlılığı artacaktır. Aynı zamanda sürtünme artacağı için hız düşerken harcanan enerji de aynı oranda artacaktır.

Elektrikli Scooter Lastiği Şişirme Aralığı

Sürücü Ağırlığı (Kg)Ön Teker Basıncı (PSI)Arka Teker Basıncı (PSI)
50-7035-4040-50
70-9040-4545-55
90-10045-5050-60

İlginizi Çekebilir: Elektrikli Scooter Modelleri

Yukarıdaki tabloda sizlerle paylaştığımız lastik hava basınçları Xiaomi M365 scooter için teker hava basınçlarını yansıtmaktadır. Bu değerler, Xiaomi laboratuvarların 2 ay süren testler sonucunda belirlenmiş basınç aralıklarıdır. Burada çeşitli yük ve stres testleri yapıldığı ve en ideal teker basıncı aralığının bu testlerin sonunda belirlendiği iddia ediliyor.

Ayrıca teker üzerinde yazan PSI değerlerini de aşmamanızı tavsiye ederiz.

Scooter Lastiği Şişirirken Dikkat Edilecek Hususlar

Elektrikli scooter lastiği şişirirken bazı önemli konuları özellikle sizlerle paylaşmak istedik. Bunların başında da tekerlerin arasındaki hava basınçlarında çok fark olmaması gerektiğini söyleyebiliriz. Yolda seyrederken sekmeler, sağa sola çekmeler, deniz üzerinde bir dalganın altınızdan geçiyor olması gibi hisler oluşacaktır.

Eğer lastik hava basıncınız düşükse yol üzerindeki katı cisimlere karşı patlama riskiniz o denli yüksek olacaktır. Yani üzerinden geçtiğiniz yabancı maddeden lastiğinizin patlama riski düşük hava basıncına sahip tekerlerde daha yüksektir.

Lastik basıncınız olması gerekenden yüksekse yol tutuşunuz düşecektir. Tekerin yere temas eden yüzeyi ve sürtünme azalacaktır. Lastik havasının fazla olması durumunda da üzerinden geçtiğiniz yabancı ve katı maddelerde patlama oranınız yine yüksektir. Scooter tekerlerini fazla şişirdiğinizde titreşim de artacak ve scooter üzerindeki konforlu sürüşünüz olumsuz etkilenecektir.

Yaz aylarında lastiklerinizi olması gerekenden fazla şişirmemenizi tavsiye ederiz. Hava basıncı çok olan tekerler yaz aylarında özellikle güneş ışınlarının doğrudan etkileyebileceği bir alanda bırakılırsa paylama meydana gelecektir.  

Merak ettiklerinizi aşağıda bulunan yorum alanından bizlerle paylaşabilirsiniz. Kazasız ve mutlu sürüşler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir