Elektrikli Scooter Kiralama Nedir? Nasıl Olur? Yorum Yap

Elektrikli scooter kiralama konusuna bu yazımızda açıklık getireceğiz. “Elektrikli scooter kiralama nedir ve nasıl yapılır?” sorularına yanıtlar vereceğiz. Scooter kiralamak istiyorsanız sizin için faydalı bir yazı olacağından eminiz.

Hepinizin de bildiği gibi scooter üzerine onlarca yazı yayınladık ve yazmaya da devam ediyoruz. Özellikle Türkiye’de güvenli scooter kullanımını yaygınlaştırmak ve bu konuda bilinirlik oluşturmak adına üzerimize düşeni yerine getirmek için çabalıyoruz.

Son yıllarda dünya genelinde çocuk scooter modellerine olan ilginin başka tarafa kaydığını gözlemleyebilirsiniz. Elektrikli mobil ulaşım araçlarının ortaya çıkması ve kullanımlarının insanlar tarafından tercih edilmesiyle scooter alanında da yenilikler ortaya çıktı. Çocuk scooter modelleri bir zamanların trendi olurken şimdiler de bu durum yerini elektrikli scooterlara bırakmaya başladı.

Geçtiğimiz yıllardan beridir özellikle Avrupa’da üretim ve kullanımı hızla artan scooter araçları, kısa mesafeli ulaşım ihtiyaçlarını gidermek isteyenler için tercih edilir oldu. Toplu taşıma araçlarında oluşan kalabalık ve caddelerdeki araç trafiğindeki yoğunluklar bir yerden bir yere gitmek isteyenleri yeni alternatif çözümlere yönlendirdi. Bisiklet, motosiklet, tekteker gibi ulaşım araçlarının yanında scooter modelleri de yoğun ilgi gördü.

Scooter’a olan ilginin artmasının en büyük sebeplerinden birisi de bu araçların elektrikli bir sisteme sahip olarak üretilmeye başlanmasıydı. Elektrikli motor takviyesi ve bataryasıyla hareket eden scooter’lar, şehir içi ulaşım konusunda yeni bir alanın da ortaya çıkmasına neden olacaktı.

Elektrikli Scooter Kiralama Sistemlerinin Doğuşu

Büyük ve kalabalık metropollerde ulaşımın sorun olmaya devam etmesiyle yeni alternatif ulaşım araçları ortaya çıkmaya başladı. Bu ulaşım araçları kısa mesafeler ve uzun mesafelerde çözümler sunmasına göre çeşitlendi. Motosiklet gibi araçlar şehir içi uzun mesafelerde kullanmak için tercih edildi. Bisikletler ise kısa mesafeli ulaşımlarda kullanıldı. Motosikletin çeşitli tehlikeler barındırması ve kullanımının gerekli yetenek veya belge gerektirmesinden dolayı uzun mesafeli sürüşler için bir yol aranmaya başlandı. Tabi motosikletler kadar pahalı olmaması gerekiyordu. Üreticiler katlanır bisiklet üreterek bu soruna bir çözüm getirdiler. Kullanıcılar bir yere kadar bisikletle bir yerden sonra da metro gibi toplu ulaşım araçlarıyla transfer gerçekleştirerek ulaşım problemlerine çözüm bulmaya çalıştılar.

Tam bu sırada yeni bir alan ortaya çıktı. Elektrikli bisikletlerle beraber elektrikli scooter kullanılması da mantıklı bir çözüm olarak görüldü. İlk başlarda kişiler bireysel ihtiyaçları için elektrikli scooter almaya yöneldi. Bu durumu gören yatırımcılar ise çok daha büyük bir kitleyi ilgilendirecek ve büyük bir yatırım gerektirecek girişimlerine atılımı başlattılar. Scooter Paylaşım Sistemleri yani Scooter Kiralama!

Scooter Kiralama Nasıl Olur?

Aslında bu konuyu çok uzun anlatmayacağız. Çünkü scooter kiralamak üzerine doğrudan ilgili Scooter Paylaşım Sistemleri yazımızda bu konuya değinmiştik. Kısaca bahsedecek olursak; mobil cihazınıza scooter kiralayacağınız firmanın uygulamasını yüklüyorsunuz. Yol kenarında müsait pozisyonda bulunan scooter’ın kilidini uygulama ile çözüp kullanıma başlıyorsunuz. Daha sonra işiniz bittiğinde uygun bir yere aldığınız gibi teslime diyorsunuz. Detaylı öğrenmek isterseniz Blogumuzda yayınladığımız Scooter Paylaşım Sistemi Nedir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Scooter Kiralamanın Geleceği

İçinde bulunduğumuz günlerde Koronavirüsü sebebiyle dünya ekonomisi alt üst oldu. Uzmanların görüşüne göre gelecekte bundan böyle çok daha farklı bir dünyanın olacağı söyleniyor. Konumuz itibari ile scooter kiralama sistemlerini düşünürsek, gelecekte bu sektörün daha da gelişeceğini belirtebiliriz.

Toplu taşıma araçlarının kalabalık olmasından dolayı özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar bireysel taşıtlara yöneliyorlar. Yollarda araç trafiğinden kaynaklı kalabalıkların ve trafiğin oluşmasından dolayı özellikle elektrikli mobil araçlar tercih edilmeye başlandı. Elektrikli bisiklet ve scooter’ların fonksiyonel olmasıyla talep de aynı oranda arttı. Tabi elektriğin temiz ve ucuz enerji olmasından kaynaklı tercih de önemli bir öncelik kazandı.

Scooter kiralamak başka kolaylıklara da yol açtı. Bunların başında turistik bölgelerde ve sahil boylarında dolaşmak isteyenler için kullanılanlar geliyor. Zamanı kısalığı ve yorgunluk gibi haklı sebeplerle paylaşımlı scooter kullananların sayısı da her geçen gün hızla artmaya devam ediyor.

Scooter Kiralamak Güvenli mi?

Scooter kiralamak elbette güvenli. Ama tabi bazı önemli noktaları atlamamak ve aklımızın bir köşesinde durması şartıyla güvenli diyebiliriz. İlk olarak söylemek gerekirse elektrikli scooter modelleri oyuncak sınıfından çoktan çıkmış durumdalar. Bu sebeple artık taşıt veya ulaşım aracı olarak görülebilir. Bu hızlı ve açık alanda kullanılan scooterları mutlaka güvenlik ekipmanlarına sahip olduğumuz zaman kullanmamız gerekiyor. Önceliğimizin can güvenliği olduğunu unutmamalıyız.

İkinci olarak da kiralanan scooterların sürüşümüz bittikten sonra uygun bir yere park ederek sürüşümüzü tamamladığımızdan emin olmamız gerekiyor. Özellikle kaldırımda yürüyen yayalara ve yoldaki taşıtlara engel olmamalılar. Önünde park yasağı olan dükkan ve otopark girişi gibi yerlere park yapılmaması da önemli bir konudur. Kalabalık şehirlerde hayat hızlı aktığı için bu akışa engel olmak kelebek etkisiyle bir çok problemi doğurabilir.

Günlük Scooter Kiralamak Mümkün mü?

Günlük scooter kiralama yapmak istiyorsanız önce bulunduğunuz şehirde scooter kiralayabileceğiniz bir yer veya sistemin olması gerekiyor. Günlük kiralamayı şu an ki Martı gibi scooter paylaşım sistemleri ile sağlayabilirsiniz. Ama ücretlendirmenin dakika bazlı olmasından dolayı size pahalıya patlayabilir.

Eğer İstanbul’daki adalardan Büyük Ada’daki bisiklet kiralayıcıları gibi bir işletme bulursanız o tür yerlerden günlük scooter kiralamak çok daha ucuza gelecektir.

Yazımızın sonuna geldik. Sizlerde bir şeyler eklemek veya sormak istiyorsanız aşağıdaki yorum alanını kullanabilirsiniz. Ayrıca kaliteli ve ucuz elektrikli scooter sahibi olmak istiyorsanız internet sitemizdeki ilgili kategorideki ürünleri mutlaka incelemenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir