Elektrikli Hub Motorlar vs Mid Drive Motorlar Yorum Yap

Elektrikli bisikletler hem işe gidip gelmek hem de eğlenceli sürüş için giderek iki tekerlekli elektrikli araçların en popüleri haline geliyor. Bugünün elektrikli bisikletlerde kullanılan en bilindik elektrikli motorlar hub (göbek) motoru ve mid-drive ( orta tahrikli) motorlardır. İhtiyaçların için hangisi en iyisi? Sizler için elektrikli bisikletlerde bulacağınız iki temel motor tasarımı arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olacak avantajlar ve dezavantajlar kılavuzu hazırladık. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin…

Motoru bisiklet merkezine daha yakın yerleştirilen ve motorun gücünü bisikletin zincir tahriki yoluyla orta tekere aktaran mid-drive motorlar son 4-5 yılda çok daha yaygın hale geldi ve elektrik motorlarının kıralı olarak bilinen hub motorların liderliğini önemli ölçüde azalttı. Her ikisinin de birtakım avantajları ve dezavantajları vardır. Bu nedenle sizin için doğru motoru seçmek büyük ölçüde gereksinimlerinize bağlı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Elektrikli Bisiklet Nedir?

Hub Motor Avantajları

Hub motor avantajları ile ilgili yazmadan önce kısa bir bilgi verelim. İki tip hub motor vardır.

Yüksek dönüş hızını (RPM) düşürmek için dahili planet dişlilere sahip dişli hub motorları ve dişli içermeye ve düşük dönüş hızına (RPM) sahip stator aksını bisiklete doğrudan bağlayan hub motorlardır.  Dişli hub motorların tek zayıf noktaları dişli kısmıdır. Zamanla bir dişli kırılabilir ve ağırlıktan tasarruf etmek amacıyla plastikten yapılan dişliler belirli bir süre zarfında zarar görecek ve soyulacaktır.

Öte yandan, dişli içermeyen hub motorları, yatakları dışında hareketli parçası yoktur. Paslanmadıkları veya yatakları aşınmadığı sürece, neredeyse sonsuza kadar dayanabilir.

Hub motorların en büyük avantajlarından biri çok az veya hiç bakım gerektirmemeleridir. Bunlar tüm birleşenleri motor muhafazası içinde tutan, sizin uğraşmanız veya bakmanız gereken hiçbir şey bırakmayan tamamen bağımsız bir tahrik sistemidir. Bu kapalı sistem sizleri çok az sıkıntıya sokar. Ana pedal tahrik sistemine bağlandıkları için, zincirinize veya vites aksamına fazladan baskı yapmaz ve bu parçaların daha fazla aşınmasına neden olmaz. Bir şey varsa, zinciriniz muhtemelen elektrikli olamayan bir bisikletten daha uzun süre dayanacaktır çünkü hub motoru daha fazla iş yapacak ve zinciriniz genellikle boşta kalmasına izin verecektir.

Hub motoru ve pedallı tahrik sistemi tamamen bağımsız olan bisikletlerde birini kaybetseniz bile diğeriyle eve dönebilirsiniz.

Son olarak, hub motorları mid-drive motorlardan daha ucuzdur. Hub motorlu bisikletler, fabrikaya bağlı olarak yüzbinlerce, hatta milyonlarca kişi tarafından seri üretilir. Aynı tasarımlar, bazı durumlarda uzun yıllar sürekli kullanılmaktadır. Bu, fiyatların şaşırılacak derecede ucuz olduğu anlamına gelmektedir.

Hub Motorların Dezavantajları

Tabii ki hub motorlar mükemmel değildir. Belki de en önemlisi, neredeyse tüm hub motorları yalnızca tek bir dişli oranına izin verir. Bu, düz arazi seyirleri için genellikle iyi olsa da, tepe tırmanıcıları için daha düşük bir hız, ancak daha yüksek torklu vites tercih edilir. Yük altında tek hızlı bir motor kullanmak o kadar da verimli değildir.

Hub motorlar genellikle mid-drive motorlardan daha ağırdır. Bu da bisiklet süspansiyon etkisini azaltabilir ve sürücüye daha fazla darbe aktarabilir.

Jantlar, lastikler ve kasetler gibi tekerlek birleşenleri söz konusu olduğunda hub motorlar daha sınırlayıcı olabiliyor. Hub motoruyla birlikte gelen jantlar sınırlı olduğu için, en sevdiğiniz lastiği takamayabilirsiniz.

Mid Drive Motorların Avantajları

Mid Drive motorlar, hub motorlada bulunan bir takım eksiklikleri iyileştirmek için tasarlanmıştır. Mid-drive motorların hub motorlara göre en büyük avantajı dişli oranlarıdır. Sürücünün pedallar ile zincir ve dişli seti aracılığıyla arka tekere güç sağlamasına izin verir. Düşük vitese sahip mid-drive motor, benzer güce sahip bir hub motorundan daha dik tepelere tırmanabilir ve uzun dik yokuş tırmanışlarında aşırı ısınabilecek bir hub motora göre daha uzun menzilli tırmanış sağlar.

Mid Drive bir motor genellikle benzer güce sahip hub motordan daha küçük ve daha hafiftir. Mid Drive motorlu bir elektrikli bisikletin lastiğini değiştirmek, uğraşmanız gereken ağır bir hub motorunuz olmadığından çok daha kolaydır. Normal bir pedallı bisiklet gibi değiştirebilirsiniz. Ayrıca normal bisiklet tekerini kullanabildiğiniz için dilediğiniz tekeri, lastiği ve kaseti kullanma özgürlüğüne sahipsiniz.

Son olarak, mid-drive motorlar,pedal destek sistemi için gerçek tork sensörlerinin kullanımına izin veri; bu, krankta ölçüldüğü gibi pedallara ne kadar sert bastığınıza bağlı olarak motor gücünüzü düzenler. Hub motorları genellikle pedal desteği için kadans sensörlerine güvenir, bu sadece motor hızını pedal hızına göre düzenler ve özellikle yokuş tırmanırken veya bisikletin engellerin etrafından hareket ettirirken sarsıntılara neden olabilir.

Mid Drive Motorların Dezavantaları

Mid Drive motorlarının en büyük kurusu tahrik sistemi olabilir. Sağlıklı bir insan oldukça uzun bir süre 100W güç tüketebilir ancak mid-drive motorlar sürekli olarak bu gücün çok daha fazlasını üretebilirler. Ucuz bir bisiklet zincirinin bu güçlerde pek bir şansı yoktur.

Mid-drive bir motor hub motora göre çok daha fazla hareketli parçaya sahip olasından dolayı arıza noktası fazladır. Motor arızalanırsa ve doğrudan bisikletin şasisine yerleştirilmiş bir motor ise değiştirilmesi bir hub motorunun değiştirilmesinden daha pahalı olabilir.

Hub motora göre daha pahalıdır. Bunun nedeni öncelikle motorun maliyetidir, mid-drive bir motor, bir hub motordan daha karmaşık ve daha pahalıdır ve bisiklet şasisi, mid-drive motorunu barındıracak şekilde tasarlanmalıdır, oysa bir hub motor için standart bir çerçeve yeterlidir.

Peki size uygun motor tasarımı hangisi?

Bizim önerimiz, deneyimli bir biniciyseniz ve çok pedal çevirmeyi seviyorsanız, daha az aerobik egzersiz yapmak istemiyorsanız ve bisiklet viteslerini kullanma konusunda ustaysanız, mid-drive bir motor size uygun olacaktır.  Bisikletin güç dağıtımı ve ağırlık dağılımı neredeyse klasik bir bisikletten farksızdır.

Eğer bir elektrikli bisiklet satın almayı düşünüyorsanız ve daha önce çok fazla sürmediyseniz ve daha az çaba göstererek maksimum yardım istiyorsanız, bir hub motoru size daha uygun olacaktır. Seçtiğiniz vites seçimi o kadar önemli değildir ve iş elbiselerinizle binebilecek ve çok fazla ter dökmeyeceksiniz.

Ne tür bir bisikletiniz var ve hangisini satın almayı tercih edersiniz? Yorumlarda bize bildirebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir